Francuskie festiwale

Pakując się przed przeprowadzką do Francji, z racji ograniczonego miejsca w samochodzie musieliśmy dokładnie zaplanować, co ze sobą zabierzemy. Postanowiliśmy nie brać kozaków, grubych kurtek ani ciepłych swetrów, które – jak nam się wydawało – zupełnie się nie przydadzą na Lazurowym Wybrzeżu. O ile na początku widok Francuzek w kozaczkach w słoneczny dzień wydawał nam się śmieszny, teraz posiadanie grubszych ciuchów wydaje się nam jak najbardziej zasadne. Szczerze mówiąc, jesteśmy nieco zawiedzeni pogodą. Nie spodziewaliśmy się, że tutejsze zimy są tak zimne, a pora deszczowa trwa tak długo. Od grudnia praktycznie ciągle z małymi przerwami pada deszcz lub występują niewielkie opady śniegu. Temperatura w nocy spada do ok. 3-5 stopni, w pochmurny dzień jest ok. 9-12 stopni. Gdy zaczyna padać deszcz, pada nieprzerwanie przez kilka dni, przez co drogi stają się nieprzejezdne, samochód zawilgocony, a każdy zaczyna się poważnie zastanawiać nad zakupem kaloszy. Lazurowe Wybrzeże w porze deszczowej zupełnie traci swój urok. Co innego, gdy wyjdzie słońce – niebo staje się błękitne, znikają chmury, ludzie zaczynają jadać posiłki na świeżym powietrzu.

Porę deszczową, która zniechęca do zwiedzania, urozmaicają nam różne festiwale, które są bardzo popularne we Francji. Najbardziej znany jest karnawał w Nicei, który trwa 3 tygodnie. Organizowane są parady, ludzie przebierają się, zakładając maski oraz najrozmaitsze kostiumy, wybiera się króla karnawału oraz rozgrywane są w mieście bitwy kwiatowe.

Zainteresował nas również festiwal cytrusów w Menton, w czasie którego można obejrzeć ogromne rzeźby z cytryn, mandarynek czy pomarańczy. Tegoroczną inspiracją dla twórców była powieść Juliusza Verne’a „W 80 dni dookoła świata”. Główną atrakcją była wizyta w parku rzeźb z cytrusów, a także parada, podczas której przewożono olbrzymie cytrusowe monumenty.

Lokomotywa

SłońOprócz tego można było kupić różne wytwory z cytrusów, np. Limoncello (czyli włoski likier cytrynowy) czy konfitury. Oczywiście udział we wszystkich paradach jest płatny.

Limoncello

Bardzo nam się podobał festiwal gier organizowany w Cannes 1–3 marca, na którym można było spotkać twórców gier planszowych i komputerowych, zapoznać się z zasadami wybranych gier, wypróbować grę oraz zakupić ją w promocyjnej cenie. Atrakcją były bitwy na plastikowe miecze czy topory, w których mógł wziąć udział każdy fan gry, oraz parada ludzi przebranych za postaci z gier.

Za tydzień w naszym miasteczku – Golfe-Juan – będzie organizowany festiwal upamiętniający powrót Napoleona Bonaparte z Elby, który zatrzymał się właśnie w tym miejscu (1.03.1815 r.), w drodze do Paryża. W czasie weekendu będzie można zobaczyć rekonstrukcję bitwy wojsk napoleońskich, dawne stroje wojskowe, akcesoria oraz zakupić pamiątki. To będzie chyba najżywszy tydzień w naszym miasteczku, w którym na co dzień nic się nie dzieje.

Magda

Reklamy

2 thoughts on “Francuskie festiwale

  1. Do Francji przeprowadziłam się niedawno, bo zaledwie w listopadzie zeszłego roku :), mieszkam w miarę niedaleko Was (Sophia Antipolis), ale w sumie mam inne wrażenia pogodowe – owszem, pada wyraźnie więcej niż w poprzednich latach, a mój Francuz wręcz stwierdził, że tyle śniegu co w tym roku to nie widział w ciągu całego swojego życia ;), ale generalnie rzecz biorąc ja widzę jednak głównie błękitne niebo i słońce :). Chociaż, trzeba przyznać, że jak już zaczyna padać to pada i pada i pada, nawet parę dni bez przerwy. Dzisiaj padało do połowy dnia, ale reszta dnia już słoneczna i bardzo ładna, tylko mocno wietrzna 🙂 Sorry, generalnie piszę o głupotach 🙂 – a chciałam tylko napisać, że fajnie się Was „czyta” 🙂 Pozdrawiam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s