Raj dla miłośników książek, muzyki i filmów

Jestem miłośniczką książek. Uwielbiam ich zapach i szelest kartek. Jestem uzależniona do tego stopnia, że w ramach mojego dobytku zabrałam ze sobą do Francji w niedużym samochodzie dwa kartony książek. Odkryłam na Lazurowym raj – raj dla wszystkich filmo-, muzyko- oraz bibliofilów, to, czego brakuje w Polsce i na co niestety jeszcze pewnie będzie trzeba długo poczekać. Francuzi postanowili walczyć ze spadkiem czytelnictwa, zakładając sieć mediatek.

Największa mediateka w regionie znajduje się w Antibes w samym centrum miasta. Świetna lokalizacja przyciąga mnóstwo ludzi. Co to jest mediateka? To miejsce, gdzie można za darmo wypożyczyć książki, płyty CD z muzyką oraz filmy DVD. Największą zaletą jest to, że kilka mediatek z regionu zostało połączonych w ten sposób, że można zamawiać dokumenty znajdujące się w innym mieście i odebrać w najbliższej z mediatek. System informatyczny umożliwia także zwrot dokumentów w dowolnym miejscu. Co więcej, nie trzeba przyjeżdżać w godzinach pracy mediateki, gdy chcemy zwrócić przeczytane książki. Poza godzinami pracy można je wrzucić do specjalnej skrzynki dostępnej z zewnątrz budynku.

Antibes-Mediatheque-Albert-Camus_gallery-itemImponujących rozmiarów budynek w Antibes składa się z trzech pięter, na których wydzielono działy z prasą, literaturą, muzyką oraz filmami. Osobne piętro zajmują dokumenty przeznaczone dla dzieci, osobne dla dorosłych. Pośród regałów ustawione są stoliki, miękkie sofy czy fotele, a także wygodne biurka. Jest zatem przestrzeń dla tych, którzy mają trochę wolnego czasu i wolą zanurzyć się w lekturze na miejscu. Oprócz komputerów dostępnych dla wszystkich użytkowników posiadających kartę mediateki oraz sieci Wi-Fi dla osób preferujących korzystanie z własnych urządzeń ustawione są telewizory oraz sprzęt grający. Wszystko po to, aby użytkownik po wypożyczeniu słuchawek mógł na miejscu obejrzeć interesujący go film lub posłuchać wybranej płyty. Główną różnicą między polskimi bibliotekami a tutejszymi mediatekami jest panujący klimat. W polskich bibliotekach trzeba chodzić na paluszkach, szeptać, przepraszać za szurnięcie krzesłem. Tutaj mediateka żyje, słychać głośne rozmowy, śmiech, płacz małych dzieci, muzykę. Oprócz czytelników zagłębionych w lekturze można tu spotkać uczniów odrabiających lekcje, rodziców czytających na głos książki swoim dzieciom usadowionym na kolorowych poduchach, starszych ludzi uczących się obsługi komputera czy też bezrobotnych przeglądających ogłoszenia o pracę. Podobno każda mediateka ma swoich stałych bywalców, którzy spędzają tu połowę swojego życia. Nowocześnie wyposażony budynek zaprojektowano w ten sposób, aby wpadało do niego jak najwięcej naturalnego światła dziennego, które, jak wiadomo, najbardziej sprzyja człowiekowi. A więc poza dużymi przeszkleniami w suficie widoczne są okrągłe świetliki, które dostarczają światło słoneczne.

Mediatheque-AntibesCo ważne, w mediatece poza przestrzenią z regałami dostępne dla wszystkich są mniejsze salki, na przykład odosobniona sala, gdzie w spokoju można poczytać książkę, sala komputerowa specjalnie przeznaczona dla tych, którzy chcą uczyć się wybranego języka dzięki dostępnym programom multimedialnym, sala kinowa, sala teatralna czy sala wystawowa. Często organizowane wydarzenia kulturalne – spotkania z autorami, ilustratorami książek, spotkania przy kawie poświęcone wybranym książkom, warsztaty dla dzieci, koncerty, konferencje – przyciągają tłumy.

Antibes-La-Mediatheque-Albert-Camus_gallery-itemTakie miejsce, w którym można wypożyczyć nowości pojawiające się na rynku wydawniczym, muzycznym czy kinowym, to jedna z metod walki nie tylko ze spadkiem czytelnictwa, ale także z piractwem we Francji. W przypadku gdy mediateka w swoich zbiorach nie posiada jakiejś pozycji, użytkownik może zaproponować jej zakup. Zbiory biblioteki uzupełniane są co miesiąc, zatem jest duża szansa na to, że nasza propozycja będzie dostępna w najbliższym czasie. Oprócz zasobów w języku francuskim dostępne są także książki czy gazety w kilku innych językach. Dzięki wyborowi ponad stu tytułów gazet czy magazynów nie trzeba już chodzić do kiosku i wydawać pieniędzy na prasę.

Ciekawostką jest to, że Francuzi wprost uwielbiają komiksy. Są one wydawane w postaci książek, w twardych oprawach. Najczęściej są to całe serie komiksów związane z daną postacią. Wydawane są nie tylko komiksy dla dzieci, ale także dla dorosłych.

Warto podkreślić, że we Francji książki są naprawdę drogie. Wydane powieści kosztują około 20–30 euro. Większość książek jest jednak także wydawana w wersjach kieszonkowych, których cena jest znacznie niższa – ok. 6–10 euro. Wydawnictwa albumowe to czasem koszt nawet ok. 60 euro! Z powodu wysokich cen książek istnienie takiego miejsca jak mediateka ma zatem bardzo duże znaczenie.

Magda

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s