Narty w Alpach

Lazurowe Wybrzeże większości kojarzy się prawdopodobnie głównie z plażami i gorącym latem – tak było przynajmniej w naszym przypadku. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że o atrakcyjności tego regionu stanowi również m.in. bliskość francuskich Alp.

Stacji narciarskich we francuskiej części najwyższego łańcucha górskiego Europy jest zatrzęsienie, ale najsłynniejsze, jak te znajdujące się na terenie Parku Narodowego Vanoise (Trzy Doliny, fr. Les Trois Vallées), są znacznie oddalone od wybrzeża. Na szczęście także w niewielkiej odległości od naszego miasta znajduje się kilka wartych polecenia resortów. Najbardziej znane to: Isola 2000 i Auron oddalone o około 90 minut jazdy samochodem.

Stacje narciarskie w 06

Stacje narciarskie w regionie Alpes Maritimes

Droga w góry obfituje w zapierające dech w piersiach widoki. W ciągu godziny krajobraz zmienia się nie do poznania – zieleń obecna na wybrzeżu nawet w miesiącach zimowych z minuty na minutę ustępuje miejsca szarym drzewom bez liści i nie wiadomo skąd pojawia się szron na poboczach, a niedługo po nim coraz większe ilości śniegu. Wraz ze zwiększaniem się wysokości częściej widać ośnieżone masywy i malownicze doliny. Do samych resortów prowadzą bardzo strome i kręte górskie serpentyny.

Droga do Isoli 2000

Droga do Isoli 2000

Na miejscu zastać możemy kompletną infrastrukturę narciarską – po kilkadziesiąt orczyków i wyciągów krzesełkowych, dziesiątki kilometrów tras podzielonych według stopnia trudności i dobrze oznaczonych, kasy, wypożyczalnie sprzętu, szkoły narciarskie i snowboardowe, restauracje, puby, hotele i apartamenty do wynajęcia. Hotele czy ośrodki wypoczynkowe obecne w stacjach narciarskich we Francji to głównie nowoczesne bloki – w przeciwieństwie do tatrzańskich tradycyjnych, drewnianych domków. Warto wspomnieć, że niektóre z lokalnych dużych firm często w ramach bonusów dla pracowników oferują bezpłatny lub płatny symbolicznie dostęp do posiadanych przez siebie apartamentów w górach. Pozwala to nieco ograniczyć niemałe koszty kilkudniowego wyjazdu.

Isola 2000

Isola 2000

Trochę o cenach – jeśli ktoś, tak jak my, miał wcześniej do czynienia jedynie z polskimi Tatrami, może zostać zaskoczony cenami, które są znacznie wyższe niż w Polsce. Dzienny karnet na wszystkie wyciągi w Isoli 2000 lub Auron to koszt około 35 euro – to i tak dużo mniej niż w stacjach w obszarze Trzech Dolin, gdzie dzienny karnet kosztuje 48-56 euro w zależności od stacji. Do karnetu dokupić można ubezpieczenie gwarantujące, w razie wypadku, darmowe zwiezienie ze stoku na noszach podczepionych do skutera śnieżnego oraz pierwszą pomoc w stacji – około 6 euro za dzień. Jeśli nie dysponujemy własnym sprzętem, to koszt wypożyczenia kompletu narciarskiego/snowboardowego wynosi około 25 euro. Do tego doliczyć należy lunch na stoku – Plat du Jour (danie dnia) w restauracjach znajdujących się w stacjach narciarskich jest nieco droższe niż normalnie i kosztuje 12-14 euro. Jeśli zostajemy na kilka dni, to doliczyć należy koszt wynajęcia apartamentu/domku oraz wydatki na “obowiązkowe” wieczorne wyjścia będące integralną częścią pobytu w alpejskich kurortach. Wyciągi czynne są tylko do godziny 17:00 – w przeciwieństwie do części ośrodków w Polsce szlaki nie są oświetlone.

Magda wykupiła sobie lekcje jazdy na snowboardzie, dzięki czemu stwierdziliśmy, że również tutejsi instruktorzy mają podejście iście francuskie. Piętnastominutowe spóźnienie oraz brak komunikacji między szkołą a instruktorem, który przypadkiem tylko przyszedł na chwilę do biura w czasie już trwającej teoretycznie lekcji, nawet nas nie zdziwiło…

Jadąc w Alpy, obowiązkowo należy posiadać przy sobie łańcuchy śniegowe i być przygotowanym na nieobliczalną pogodę – pisząc to, słucham w radiu informacji o tym, że dopiero dzisiaj otworzono poblokowane od weekendu z powodu lawin i obsunięć ziemi po bardzo silnych opadach śniegu drogi w pobliskich górach (wspomniane resorty Isola 2000 i Auron). Ludzie, którzy w weekend znajdowali się w tych ośrodkach, nie mogli się z nich wydostać – dopiero wczoraj drogi zostały otwarte na kilka godzin dla wracających. Ten weekend zapowiada się na szczęście słonecznie i z pewnością nie odmówimy sobie kolejnego aktywnego dnia na stoku.

Bartek

Reklamy

2 thoughts on “Narty w Alpach

    • Sprawdziłem i rzeczywiście – karnet całodniowy w Ancelle kosztuje 18,70 euro. To pewnie dlatego, że jest to resort niżej położony i z mniejszą liczbą wyciągów (tylko 17 w porównaniu do 43 w Isoli). Byliśmy w Les Orres na weekend na początku stycznia – niestety pogoda nie dopisała i mieliśmy tylko jeden słoneczny dzień.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s