Via ferrata

Południe Francji wprost obfituje w możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu – i to niekoniecznie w wodzie. Pobliskie Alpy Nadmorskie oferują całą gamę miejsc, w których można uprawiać sporty górskie jak wspinaczka, kanioning czy paralotniarstwo.

Jednym z nieznanych bliżej w Polsce górskich sportów jest via ferrata (z włoskiego „żelazna droga”). W ogólności via ferrata oznacza uzbrojony i ubezpieczony szlak wspinaczkowy, który dzięki metalowym stopniom, uchwytom i stalowej linie asekuracyjnej zapewnia bezpieczeństwo i umożliwia korzystanie nawet amatorom bez doświadczenia w prawdziwej wspinaczce. W pewnym stopniu podobna do via ferraty jest tatrzańska Orla Perć, która jednak mimo uzbrojenia w kilku miejscach nie posiada asekuracji typowej dla via ferraty oraz różni się tym, że via ferrata prowadzi głównie pionowymi ścianami skalnymi. Najwięcej dróg tego typu stworzono we włoskich Dolomitach, ale również w Alpach Nadmorskich w wielu małych miasteczkach znajdują się przygotowane ferraty.

Na ścianie

Na ścianie (ja na górze)

Typowa trasa składa się: z nieubezpieczonego podejścia do właściwego startu (zdarzają się dość strome i kamieniste), z właściwej uzbrojonej trasy – prowadzącej z reguły w górę pionowej ściany – urozmaiconej trawersami i „małpimi mostami” oraz jednej lub kilku kolejek tyrolskich prowadzących w dół do nieubezpieczonej trasy powrotnej. Są również mniej typowe jak ta w Lantosque prowadząca wzdłuż kanionu, nad którym rozpięte są mosty linowe i tyrolki, jakimi kilkukrotnie zmienia się strony kanionu.

Małpi most

Małpi most – oczekiwanie na swoją kolej

Sprzęt potrzebny do via ferraty to: uprząż wspinaczkowa, lonża z absorberem energii, kask oraz bloczek do tyrolki. Warto posiadać również dobre rękawiczki oraz karabinek na pasku z przodu, którym można przypiąć się do uchwytu, jeśli zabraknie nam sił. Wspomniana lonża wyposażona jest w dwa aluminiowe karabinki z systemem łatwego wpinania w linę, co umożliwia szybkie operowanie nimi jedną ręką.

Sprzęt do via ferraty

Sprzęt do via ferraty

Sprawne pokonanie via ferraty wymaga nieco siły, gdyż momentami trasa nachylona jest do tyłu, co wymaga utrzymania ciężaru ciała na rękach, a w dodatku należy jeszcze często w tej pozycji przepiąć lonżę na kolejny fragment liny asekuracyjnej. Należy też pamiętać o tym, że w każdym momencie co najmniej jeden z karabinków lonży musi być przymocowany do liny, tj. przechodząc na kolejny fragment, należy karabinki przepinać osobno. Uwaga również na tyrolki – podczas szybkiej jazdy dotknięcie stalowej liny może zakończyć się zdarciem skóry, zaś rozgrzanego bloczka oparzeniem.

Małpi most

Małpi most

Informacje praktyczne:

 • wstęp na via ferratę z reguły jest płatny – ceny wahają się od 3 do 6 euro, a same bilety kupuje się najczęściej w lokalnym Office du Tourisme,
 • sprzęt do via ferraty można kupić w większości sklepów sportowych na południu lub wypożyczyć na miejscu – w samym Office du Tourisme lub w pobliskich wypożyczalniach/sklepach sportowych. Koszt to kilkanaście euro,
 • należy zabrać krem do opalania z filtrem, gdyż prawdopodobnie spędzimy kilka godzin wystawieni na letnie, południowe słońce.

Z pewnością via ferrata nie jest sportem dla osób z lękiem wysokości lub niebędących w odpowiedniej formie fizycznej, jednak dla spragnionych silnych wrażeń miłośników gór jest warta spróbowania. Spojrzenie w dół kilkusetmetrowej przepaści potrafi podnieść poziom adrenaliny mimo świadomości, że jest się przypiętym do liny asekuracyjnej, zaś końcowa jazda na tyrolce jest świetną nagrodą za wcześniejszy wysiłek. Polecam!

Bartek

Reklamy

2 thoughts on “Via ferrata

 1. Uwielbiam i polecam. Wszystkich początkujących biorę najpierw na Lentosque . Są trzy etapy F, AD, D łatwo można wyjść po pierwszym i drugim, jeżeli się stwierdź lek wysokości. Z innych Via ferrat przy nawet lekkim leku wysokości wyjcie z pierwszego etapu często wiąże się ze wspinaczka
  Zabawa dla każdego F i AD również dla dzieci ale polecam pierwszy raz iść z kimś troszkę doświadczonym
  Spis viaferrat
  http://www.viaferrata-fr.net/via-ferrata.html
  Pozdrawiam Marek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s