Quelle catastrophe

W 2015 roku telewizja BBC przygotowała reportaż o sytuacji polityczno-ekonomicznej we Francji. Można go obejrzeć tu:

W reportażu podejmowane są tematy takie jak: skomplikowanie kodeksu pracy, podejście Francuzów do globalizacji, postrzeganie systemu socjalnego przez Francuzów, biurokracja, strajki, problem imigracji, tegoroczne wybory prezydenckie.

Najciekawsze wypowiedzi z reportażu:

  • Dlaczego Francja nie zmniejszy benefitów, obniżając jednocześnie wydatki państwowe (Francja jest krajem UE, który ma najwięcej wydatków państwowych – 56% produktu krajowego brutto)? Ponieważ Francja należy do grupy krajów bogatych, a nie biednych, dlatego nie będzie usuwała pomocy finansowych dla ludzi, ponieważ nie chce być postrzegana jako kraj biedniejący.
  • Dlaczego mieszkańcy akceptują płacenie tak wysokich podatków i nie chcą obniżenia pomocy socjalnej? Ponieważ postrzegają pomoc socjalną jako pewien typ ubezpieczenia na życie – płacą duże składki miesięczne przez całe życie, ale w razie jeśli coś się stanie, mogą być pewni, że państwo się nimi zaopiekuje. Taki system daje im poczucie bezpieczeństwa.
  • Dlaczego we Francji jest tak bardzo rozwinięta biurokracja i mieszkańcy akceptują brak uproszczeń w procedurach administracyjnych? Bo charakteryzują się myśleniem feudalnym – wolą odpowiedzialność za swoje życie przekazać w ręce urzędnika państwowego, aby to on decydował o najważniejszych kwestiach w ich życiu.
  • To, że we Francji w danym momencie nie ma strajków, to nie znaczy, że państwo działa dobrze. To znaczy, że rząd nie wprowadza aktualnie żadnych zmian. Strajki są formą buntu przed jakimikolwiek zmianami wpisaną w tradycję francuską.
  • Grupa polityczna we Francji stanowi zamkniętą klikę. Aby się do niej dostać, należy skończyć jedną elitarną paryską uczelnię. Ponieważ niemal wszyscy czołowi politycy są absolwentami tejże szkoły, ich myślenie i kierunek rządów państwem są do siebie podobne – nikt nie sprzeciwia się socjalizmowi. Z tego powodu politycy często wprowadzają reformy kompletnie oderwane od potrzeb mieszkańców, nie wiedzą, czego tak naprawdę potrzebują obywatele.
  • Winnym bezrobocia w mniejszych miejscowościach jest rząd i „nieuczciwa” konkurencja ze strony krajów o niższych kosztach – państwo powinno dofinansowywać nierentowne fabryki i, jeśli trzeba, sztucznie utrzymywać miejsca pracy.

Magda

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s